ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yetim Gülerse Dünya Güler

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.
Yetim Gülerse Dünya Güler

Türkiye ve dünyanın bir başka ülkesinde annesini, babasını kaybetmiş olan çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’nin tanıtım toplantısı Etimesgut Halk Eğitim Merkezinde yapıldı.

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’nin tanıtım toplantısına; İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, İHH Ankara Yetim Birimi sorumlusu Orhan Demirel ile İHH Etimesgut İlçe Temsilcisi Özden Özdemir ile koordinatör öğretmenler katıldı.

İHH Ankara Yetim Proje Sorumlusu Orhan Demirel, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’nin detayları hakkında bilgi verdi. Projede gönüllülüğün esas olduğunu ifade eden Demirel; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık gibi sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde çocukların ailelerini kaybettiğini ifade etti.

Demirel “Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor. Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilir. Böylece Etimesgut’tan dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığı ile de pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler.” diye konuştu

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada geçen yıl proje kapsamında yetimlerin hamiliğini üstlenen okullarımız sayesinde Etimesgut’un Ankara’da birinci olduğuna dikkat çekerek “Hayırda yarışmaktan daha güzel bir şey yok. Etimesgut’un da iyilikte yarışma konusunda bu yıl da örnek olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

 “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas aldığını belirten Yıldırım, hayatın en zor anında yalnız ve kimsesiz olmanın çaresizliğini, babası olmayan çocukların neler yaşadıklarını en iyi öğretmenlerin anlayabileceğini, merhamet hareketinde öncülerin öğretmenler olursa sınıflarla yetimlerin buluşması konusunda büyük iler başarabileceklerini vurguladı.

Yıldırım, Ülke genelinde yürütülen “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi kapsamında 20 kişilik bir ekiple Nisan ayı içerisinde Pakistan’daki yetimleri ziyaret ettiklerini söyleyerek yetimleri konu alan bir videoyu katılımcılarla paylaştı.

Her Müslüman’ın nerede olursa olsun bir yetimi fark etmesinin, onun tebessüm edebilmesi için ufak da olsa bir çaba sarf etmesinin mutluluğunu ve huzurunu yaşamak için yola çıktıklarını söyleyen Yıldırım, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine destek veren okullarımızdan Ankara Etimesgut Şehit Velit Bektaş Anadolu Lisesi öğrencilerinin hamiliğini üstlendiği Pakistanlı yetimimiz Veliyullah ile karşılaşmalarını anlatarak “Onunla buluşmamızda öğrencilerimizin duygularının kaleme döküldüğü mektuplarını Veliyullah´a ulaştırmak, mektupları her eline aldığındaki mutluluğunu paylaşmak, onun gözlerindeki ışıltı dünyalara değerdi.” şeklinde konuştu.

 

Allah’ın kutsal emanetleri yetimlerimizle gönül köprüleri kuran Şehit Velit Bektaş Anadolu Lisesi öğrencilerime teşekkür eden Yıldırım, “Bu güzel çalışmanın ilçemize, şehrimize, ülkemize ve en önemlisi insanlığa örnek olması hasebiyle herkes katkısını azami ölçüde sağladığı takdirde bu çalışmanın daha büyük yerlere geleceğine inanıyorum.” dedi.

 

29-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201829-11-201829-11-201829-11-2018

 

 

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.