ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Ercan Topaca Başkanlığında Okul Güvenliği İstişare Toplantısı Yapıldı

Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca başkanlığında 12 Eylül Çarşamba günü saat 11.00’de, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Okul Güvenliği İstişare Toplantısı yapıldı.
Vali Ercan Topaca Başkanlığında Okul Güvenliği İstişare Toplantısı Yapıldı

Toplantıya Vali Yardımcıları Kemal Karadağ ve Ali Sözen, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ünsal Bulut, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, İlçe Kaymakamları, İl Millî Eğitim Müdürü Turan Akpınar, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan Ünal, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, İlçe Emniyet Müdürleri, İlçe Jandarma Komutanları, İlçe Millî Eğitim Müdürlerinin katıldığı toplantıya Etimesgut ilçesinden Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel ile Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım katıldı.

 

Ankara Valisi Ercan Topaca, eğitim-öğretim yılının başlangıcında Ankara’daki hazırlıkları, okullarımızın ve öğrencilerimizin güvenliğiyle ilgili alınan tedbirleri gözden geçirmek, koordine etmek ve eğitim-öğretimi sorunsuz başlatmak üzere yapılan toplantıda şunları kaydetti: “Bu toplantı, yapılan hazırlıkların finali niteliğindedir. Bundan öncesinde gerek öğretmen ihtiyacının karşılanması gerekse okulların fiziki olarak eksiklerinin giderilmesi, boya badana ihtiyacı başta olmak üzere tadilat işleri sonuçlanmak üzere. Pazartesi inşallah bugün burada yapacağımız değerlendirmeler ve alacağımız kararlar çerçevesinde sorunsuz bir eğitim-öğretim dönemine başlamak istiyoruz. 2017-2018 döneminde ciddi sorunlarımız olmadı Allah’a şükür. Okul altyapısı konusunda şu an 360 okul projemiz ve yaklaşık 10.500 derslik inşaatımız devam ediyor. Bunun önemli bir kısmını, yaklaşık 1500 dersliği, pazartesi itibariyle eğitim-öğretime açmış oluyoruz. Ondan sonra takip eden her ay ortalama 1000-1500 dersliği eğitim-öğretime açmış olacağız. Ankara’da tekli eğitime geçiş konusunda, hükûmetimizin aldığı karar doğrultusunda, 2019-2020 eğitim-öğretim dönemine kadar bütün okullarımızda tekli eğitime geçmeyi hedefliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız da devam ediyor.” 

Okul güvenliği konusuna da değinen Vali Topaca “Emniyetimiz, Jandarmamız, okul idareleri dâhil olmak üzere görevli olan bütün ekiplerimiz, arkadaşlarımız etkili bir iş birliğiyle geçen yılı çok şükür sorunsuz kapattık. Ciddi bir sıkıntı olmadı. Ankara’da İçişleri Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde okulları risk durumuna göre sınıflandırdık. Riski değişik açılardan ele alıyoruz. Güvenlik, trafik ve diğer çevresel faktörler açısından. Risk düzeyi yüksek olan okullarımızda sürekli polisimiz veya güvenlik görevlisi görev alıyor. Sadece okulları değil, parklarımızı da risk durumuna göre sınıflandırdık. Oralarda ayrıca tedbirlerimiz var. Öğrencilerimizi olumsuz etkileyeceğini düşündüğümüz, etkileme ihtimali olan umuma açık eğlence ve istirahat yerlerinin, internet kafelerin ve diğer umumi hizmet veren mekânların da çocuklarımızın buralardan etkilenmemesi veya onların yaşına uygun olmayan yerlere girişlerinin engellenmesi konusunda çok ciddi tedbirler aldık.” dedi. 

2017-2018 eğitim-öğretim dönemi boyunca Ankara’da hiçbir okulda uyuşturucu konusunda bir olay olmadığını, okulların içinde bu konuda herhangi bir risk bulunmadığını belirterek vatandaşlarımızın bu konuda rahat olmasını özellikle vurgulayan Vali Topaca “2017-2018 eğitim-öğretim döneminde Ankara’da toplam 145 öğrenci -bu da okul dışında, eğlence mekânları ve parklar olmak üzere- ile ilgili uyuşturucu konusunda işlem yapılmıştır. Bunlardan 20’si 18 yaşın üzerinde, 125 öğrenci de 18 yaşının altındadır. Geçen yıl okul çevrelerinde uyuşturucu satışı yapıldığına dair toplam 13 ihbar yapılmıştır ve bu ihbarlar değerlendirilmiştir. Dolayısıyla velilerimizin endişe edeceği bir durum yoktur. Bunun tedbirini alıyoruz. Sıfır ihtimal dahi olsa her türlü ihbarı, her türlü bilgiyi değerlendirme şeklinde bir anlayışla hareket ediyoruz. Bu mücadeleyi hep birlikte kazanabiliriz. Uyuşturucuyla mücadele sadece polisin, jandarmanın veya okul idaresinin yapacağı bir mücadele değildir. Topyekûn bir mücadeledir. Annelerin, babaların, bütün vatandaşlarımızın katılması gereken bir mücadeledir. Bu konuda 2018 yılı içinde bugüne kadar Ankara’mızda hakkında işlem yapılan kişi sayısı 6558’dir. 6558 kişiden 1626 kişi, uyuşturucu satmaktan, dağıtmaktan veya kullanmaktan değişik şekillerde o faaliyetler içerisinde olmaktan tutuklanmıştır. Hiçbir tolerans göstermeden kim varsa, hangi grup varsa üzerine gidiyoruz. Bu vesile ile bu çalışmaların yürütülmesinde emeği geçen polisimize, jandarmamıza diğer görevli arkadaşlarımıza da ben huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Bu çalışmalar daha da azimli bir şekilde, kararlı bir irade ile devam ettirilecektir.” diye konuştu.  

Vali Ercan Topaca, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da okulların çevresinde asayiş olaylarına veya çocukları istismar edecek hiçbir olaya izin vermeyeceklerini belirterek “Ankara’da ilkokul, ortaokul ve lisede olmak üzere yaklaşık 950.000 öğrencimiz var. Kayıtlar henüz tam netleşmediği için genel rakam veriyorum. Ayrıca Ankara’mızda 350.000 civarında da üniversite öğrencimiz var. Toplamda bir milyon üç yüz elli bin civarında öğrencimiz var. Biraz önce bahsettim bir milyon üç yüz elli bin öğrenciden uyuşturucu ile ilgili hakkında işlem yapılan 145 öğrenci. Bir de asayiş ve diğer olayları kattığımız zaman sayı 450’dir. Tüm okullardaki olay sayısı 225, bu olaya karışan öğrenci sayısı da 450’dir. Bir milyon üç yüz elli bin öğrenciye bunu oranladığımız zaman bu rakamın on binde bir-iki seviyelerde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla okullarımızın herhangi bir güvenlik sorunu yoktur. Bu konuda tedbirleri aldık ve kararlıyız. Çocuklarımızı her türlü tehlikeden, her türlü istismardan, her türlü riskten uzak bir şekilde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını tamamlamayı umuyorum. Bu anlamda da her türlü tedbiri aldığımızı, alacağımızı, kararlı davranacağımızı sizlerle paylaşmak istiyorum.” dedi.  

Vali Ercan Topaca, yaptığı değerlendirmelerden sonra yeni eğitim öğretim yılının çocuklarımıza ve tüm eğitim camiasına hayırlı olması temennisinde bulundu.

13-09-201813-09-201813-09-201813-09-201813-09-201813-09-201813-09-201813-09-201813-09-2018

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.