ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Unutulan Zafer Kûtü’l – Amâre” Konferansı Düzenlendi

Kûtü’l – Amâre Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Unutulan Zafer Kûtü’l – Amâre” konulu konferans düzenlendi.
“Unutulan Zafer Kûtü’l – Amâre” Konferansı Düzenlendi

Konuşmacı olarak Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan’ın yer aldığı konferans; Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Komisyonu  Üyesi Hıdır Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Şube Müdürleri Necati Çırpan,Şerifhanım Usta, Ayla Yurdusever, AK Parti Etimesgut İlçe Başkan Yarımcısı Ersin Işık ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Etimesgut Sanayici Yatırımcı ve İşadamları Derneği Başkanı Köksal Ünal ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile okul müdürleri, öğretmenler ve Şehit Aytekin Kuru Anadolu Lisesi  öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Etimesgut Halk Eğitim Merkezinde 18 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen konferansın açış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım; ‘Kûtü’l – Amâre’nin tarihimizin önemli zaferlerinden biri olduğuna vurgu yaparak, “Kûtü’l – Amâre; Birinci Dünya Savaşı´nda Osmanlı ordusunun zor şartlar ve imkânsızlıklar içinde, Çanakkale´den sonra İngilizlere karşı kazandığı ve bir tümeni bütün personeli ile birlikte esir aldığı eşsiz bir zaferdir.” dedi.

Kûtü’l – Amâre, Türk tarihinin unutturulmuş şanlı zaferlerindendir.”

Kûtü’l – Amâre Zaferi’nin Türk tarihinin unutturulmuş şanlı zaferlerinden birisi olduğunu kaydeden Yıldırım, İngilizlerin tarihlerindeki en büyük hezimetlerden birisini bu savaşta yaşadığını söyledi.

Kûtü’l – AmâreZaferi’ni unutmamalı, unutturmamalıyız.”

Şehadeti, şereflerin en büyüğü kabul ederek topraklarımızı vatan yapmak için canlarını feda eden yiğitlerimizi anmak; onların zaferlerini gelecek nesillere aktarmak, nasıl bir vatan borcu, bir vefa örneği ise büyük fedakârlıklarla kazanılan zaferleri unutturmanın da onların anısına yapılan en büyük saygısızlık olduğunun altını çizen Yıldırım, “Tarihimizden o şanlı zaferi anlatan bir sayfa yok edildi ve bu zafer bilerek bize unutturuldu. Aslında Çanakkale ne ise ‘Kûtü’l – Amâre de oydu. Bugün 102. yıl dönümünü kutladığımız ‘Kûtü’l – Amâre Zaferi’nin önemini çok iyi idrak etmemiz gerekiyor. Çanakkale’yi,  nasıl her 18 Mart’ta tekrar yaşıyorsak ve canlı tutuyorsak, İngiliz baskısıyla unutturulan ‘Kûtü’l – Amâre Zaferi’ni unutmamalı, unutturmamalıyız.” dedi.

Konferansta konuşan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, "Osmanlı İmparatorluğu kavramı, bize ait bir kavram değildir. Evet Osmanlı ´Devlet-i Aliyye´dir ama Batılıların zihin dünyasında kodlanmış imparatorluk değildir. Osmanlı, ´Memalik-i Mahruse-i Şahane´ dir. Yani korunan memleketler anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

“Tarih kitaplarımız ‘Kûtü’l – Amâre Zaferi’ne cömert davranmamıştır.”

‘Kûtü’l – Amâre zaferinin hem unutulan hem de unutturulan bir zafer olduğunu belirten Prof. Dr. Beyhan, Kutü’l-Amare Zaferi’nin Çanakkale gibi yakın tarihimizin bir parçası olduğunu belirterek; “Ama Çanakkale Zaferi, hatta Sarıkamış hezimeti kadar şanslı olmamıştır. Tarih kitaplarımız ‘Kûtü’l – Amâre Zaferi’ne cömert davranmamıştır. Yakın tarihimiz müfredatlarda yer almıyor. 1. Dünya Savaşı başlığı altında Irak Cephesi´nden bahsedilir. Bu zafere sadece bir paragraflık yer ayrılmıştır. Fakat Kûtü’l – Amâre Zaferi artık ülkemizin gündemine oturmuştur. Eminim ki, bundan sonra tarih metinlerimizde yerini alacaktır.” şeklinde konuştu.

Dünyayı yönetmek üzere seçildiklerine inanan mütekebbir İngilizler için Kûtü’l – Amâre hezimeti ciddi bir sarsıntıdır.

Dünya petrol rezervinin yüzde 45’ini barındıran Arap Yarımadasını ele geçirmeye giden yol, bu savaş ile kesildiğini ifade eden Beyhan, Kûtü’l – Amâre Zaferinin, 29 Nisan 1916 yılında kazanıldığını aktararak Kûtü’l – Amâre tarihini ve savaş sonrası yaşanan olayları anlattı.

Beyhan “Dünyayı yönetmek üzere seçildiklerine; üstünlük inançlarıyla, kendileri kadar şanslı görmediklerini idare etmek için yaratıldıklarına inanan mütekebbir İngilizler için Kûtü’l – Amâre hezimeti ciddi bir sarsıntıdır. Mağrur Britanya ordusu bir tümen askerini, subay ve komutanlarıyla teslim etmek zorunda bırakılmış, yenilgiyi acı bir şekilde tatmıştır. Bu itibarla Kûtü’l – Amâre, Irak Cephesi’nde Osmanlı ordusunun kazanmış olduğu zaferlerden biri ve etkisi bakımından en önemlisidir.” dedi.

Beyhan, “Bu vesile ile Irak Cephesi’nde görev yapan askerlerimizi, komutanlarımızı, Cavit Paşa’yı, Süleyman Askeri Bey’i, Irak Havadisi Genel Komutanı Nurettin Bey’i, Ali İhsan Bey’i ve Halil Paşa’yı rahmetle anıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konferans sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Beyhan, gençlerle buluşmanın mutluluğunu dile getirerek Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım’a teşekkür ettiler.

Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, günün anısına Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan’a plaket ve çiçek takdiminde bulundular.

20-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-201820-04-2018

 

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.