ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK’ta Türkiye İkincisi Olduk

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye finali sonuçlarına göre Etimesgut ilçesinden Ankara Özel Eryaman Sevgi Fen Lisesi öğrencisi Rıdvan Burak Ünal Türkiye ikincisi oldu.
TÜBİTAK’ta Türkiye İkincisi Olduk

Ankara Congresium’da gerçekleştirilen TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları Ödül Törenine Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kacır, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne Vekâleten Daire Başkanı Dr. Ahmet İşleyen, Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanımız Uğur Tecir, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ve diğer ilgililer katıldı.

Lise öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmenin yanı sıra bilimsel gelişmelere de katkı sağlamak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca (BİDEB) düzenlenen ‘Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’ 08-12 Nisan tarihleri arasında Ankara Congresium’da Final sergisi ile düzenlenen ödül töreninde dereceye giren projeler açıklandı. Bu yıl 50.’si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına 12 alandan Türkiye genelinde toplam 16 bin 679 proje başvurusu yapılırken bunlardan 220 projenin Türkiye finalinde yarışma hakkını elde ettiği belirtildi.

Yarışmada Tarih alanında “17. Yüzyıl Sonları Seferdeki Bir Osmanlı Askerine Verilen Yiyecekteki Kalori Miktarı ve Dağılımının Günümüz Hesaplamalarıyla ve Dönemin Avrupa´sıyla Karşılaştırılması” isimli projesi ile Ankara Özel Eryaman Sevgi Fen Lisesi öğrencisi Rıdvan Burak Ünal Türkiye ikincisi oldu.

Dereceye giren proje sahibi öğrenciler ve danışman öğretmenleri TÜBİTAK tarafından ödüllendirilirken, ayrıca yarışmanın finalinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, ödül aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlandırılacak.

 

18-04-201918-04-201918-04-2019

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.