ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Teknoloji bağımlılığına karşı ‘Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı’ Kuruldu

Şehit Erhan İlkokulunda, öğrencilerin teknoloji bağımlılığının önlenmesi amacıyla "Akıl ve Zeka Oyunları" sınıfı kuruldu.  
Teknoloji bağımlılığına karşı ‘Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı’ Kuruldu

Çocukları teknoloji bağımlılığından korumak için pek çok okulda “Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı” kurulmaya devam ediyor. İçinde birçok geleneksel ve zeka oyununun oynandığı bu sınıflardan biri de Şehit Erhan Ar İlkokulunda açıldı. 

Törende açılış kurdelesini, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım ve öğrenciler eğitimine katkı sağlayacak olan sınıfın hayırlı olmasını dileyerek kesti.

Öğrencilerin zeka gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde okul imkanlarıyla dizayn edilen sınıfta, stratejik düşünme becerileri ve üretkenlik ile ilgili satranç, mangala, abolone, penguins, sudoku, tangram, sontaş, jenga, dokuztaş, atla topla, koridor, reversi gibi bir çok oyun gurupları ile ilgili dersler veriliyor.

“Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı”nı inceleyen katılımcılar, sorumlu öğretmenlerden bilgi alırken, öğrencilerle sohbet etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, sınıfın çocuklara eğlenerek öğrenmeyi sağlayacağını belirtti.

Yıldırım, "Zeka oyunları; öğrencilerin, yeteneklerini geliştiren ve yeni yetenekler kazanmasını sağlayarak, hızlı karar verme, bir sonraki adımı düşünme ve olasılık hesaplama mantığını geliştiren oldukça faydalı oyunlar." dedi.

Eğitimciler olarak yarının nesillerini, yarının kuşaklarını yetiştirme ve yarının zihinlerini inşa etme iddiasında olduklarını vurgulayan Yıldırım “Eğitimin en temel amacı sağlıklı bireyler yetiştirmektir. Bugün Şehit Erhan Ar İlkokulunda açılışını gerçekleştireceğimiz akıl ve zeka oyunları sınıfı öğrencilerimizin bilimsel temelli düşünme, proje temelli anlama becerilerini ortaya koymaları açısından son derece önemlidir. Çünkü biz hem öğrencilerimizi ulusal ve uluslararası düzeyde yetenek, kabiliyet ve imkanlarının ortaya çıkarılmasından sorumluyuz. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası düzeyde yeteneklerin keşfi, bilimsel temelli düşünme, proje temelli hayata bakış açısını kazandırma açısından bu tür projelerin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Okul Müdürü Ayla Yurdusever, öğrenciler için "Akıl ve Zeka Oyunları" sınıfı kurarak teknolojik oyunlara karşı savaş açtıklarını söyledi.

Öğrencilerin son zamanlarda bilgisayar ve cep telefonu oyunlarına karşı aşırı bir ilgili olduğunu gözlemlediklerini anlatan Yurdusever, şunları kaydetti:

"Bu oyunların çocukların zamanlarının tamamını aldığını ve boş zamanlarını böyle geçirdiklerini gördük ve teknoloji oyunlarına karşı akıl ve zeka oyunlarını yaygınlaştıralım diye bir proje başlattık. Bu proje kapsamında zeka oyunları temin ettik. Bu oyunları çocuklarımıza öğrettik ve çocuklarımızın teknolojik oyunlara ilgilerinin azaldığını gördük. Hazırladığımız bu sınıfa çocuklarımızın ilgisinin arttığını gördük. Çocuklarımız teknolojik oyun oynarken iletişim kuracağı bir başka kişi yok. Burada en azından bir oyun arkadaşları var, arkadaşları ile iletişimleri gelişti. Okulumuzda hem öğretmenlerimiz hem de çocuklarımız istedikleri zaman bu sınıfı kullanabiliyorlar. Çocuklarımızın ilgisi bizi de mutlu etti."

Konuşmaların ardından “Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı”nın açılışı yapıldı. Açılışın ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü ve beraberindekiler okuldaki sınıfları gezdiler.

Okul aile birliği, öğretmen ve velilerin iş birliği ile oluşturulan Akıl ve Zeka Oyunları Sınıfı’nın amacının öğrencilerin eğlenirken zekalarını geliştirmeleri, zihinlerini açmaları ve yeni bir şeyler öğrenmelerini sağlamak olduğu belirtildi.


22-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-201822-11-2018

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.