ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Tanıtımı Yapıldı

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim-3 (Kültür) Şubesi’nin dokuz metropol ilçenin tüm resmi ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan okul müdürlerine yönelik düzenlediği “Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Tanıtımı” toplantısı MEB Şura Salonu’nda yapıldı.
Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Tanıtımı Yapıldı

Toplantıya; MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Özel Büro Daire Başkanı Feyzullah Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım ve okul müdürleri katıldı.

Toplantı, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Beytepe İlkokulu Müdürü Hüseyin Yırgal’ın konuşmalarıyla başladı. Hüseyin Yırgal, yetişen yeni neslin “Z Kuşağı Nesil” olduğunu dile getirdi. Teknolojiyle bu kadar iç içe olan bir nesle, örf-ananeden kopmadan eğitim verilmesi gerektiğini bunun da ancak anne–baba iş birliği ile gerçekleştirebileceğini vurguladı.

“Sağına ve soluna bakmadan ‘Ben varım!’ diyen bir gençlik” yetiştirmenin hazzına, haklı gururuna ulaşmak ‘Boynumuzun borcudur!’”

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, “Çocuklarımız, gençlerimiz; yarınlar demektir, gelecek demektir, umut demektir. Umutlar, hayaller; şuurlu, sağlam karakterli gençlikle gerçeğe dönüşür.” diyerek başladığı konuşmasında sosyal etkinliklerin önemine değindi.

Yıldırım, “Vatanını ve milletini seven, millî ve evrensel değerleri özümseyen, özgüveni yüksek, milli şuur ve karakter sahibi, nitelikli, okuyan, düşünen, araştıran, sorgulayan, üretken, bölüşen, başarılı, basiretli, ferasetli, ileri hedefleri olan bir gençlik yetiştirmek, devletin ve milletin gözetiminde gerçekleştirilecek sosyal aktivitelerle mümkündür. Mehmet Akif Ersoy’un büyük ümitler beslediği “Asım’ın Nesli, Sezai Karakoç’ un yeni, büyük bir medeniyet tasavvuruna sahip “Diriliş Nesli”, Necip Fazıl’ın deyişiyle; “Sağına ve soluna bakmadan ‘Ben varım!’ diyen bir gençlik” yetiştirmenin hazzına, haklı gururuna ulaşmak ‘Boynumuzun borcudur!’ bilinciyle bizler, çocuklarımıza yatırımın, geleceğimiz için en önemli yatırım olduğuna inanıyor, bu amaçla atılacak her adımın, yapılacak her çalışmanın destekçisi olduğumuzu, olacağımızı ifade ediyoruz.” diye konuştu.

 “Eğitim, dört duvar arasında gerçekleşemez.”

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, okul müdürlerine seslenerek başladığı konuşmalarına “Eğitim dört duvar arasında gerçekleşen bir durum değildir. Korkmayın, çocukları kapalı alanlarda yetiştirmeyin, onları dışarı çıkarın, Ankara’yı gezdirin, çocuklar yaparak yaşayarak öğrensin.” dedi.

Günümüz çocuklarının sosyalleşemeyen, konuşamayan, iletişim kuramayan, hal hatır soramayan, sosyal faaliyetlere katılmayan, spor ve sanata ilgi duymayan bir nesil haline dönüştüğünü dile getiren Bardakcı, çocukların desteklenmesinin yaratacağı olumlu sonuçlarına değindi.

 “Hepimiz problemin bir parçasıyız.”

İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu toplantıda yaptığı konuşmasında okul müdürlerinin okul ortamındaki öneminden bahsederek “Bizler eğitimi, okulda yaşanan sıkıntıları okul müdürlerinden daha iyi bilemeyiz.” İfadelerini kullandı.

Aydoğdu “Ruhumuzu, kalbimizi ıskalıyoruz, diyerek en büyük eksiğimizin ise herkesi problemi söylemesi; ama kimsenin problemin bir parçası olduğunu söylememesidir. Bundan dolayı birbirimizi karşılıksız sevmeliyiz.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı’nın İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’ya hediyelerinden sonra İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya toplantıya “Çocuk Dostu Şehir Ankara” Uygulamaları hakkında okul müdürlerine bilgi verdi.

“Bizler güvercinin kanadında zeytin dalları yetiştiriyoruz, çölde yağmur adaları üretiyoruz.”

Yalçınkaya “Bizler kültürel motiflerimizi diğer motiflerle karıştırarak sosyal ve kültürel etkinlikleri gerçekleştirmek için güvercinin kanadında zeytin dalları yetiştiriyoruz, çölde yağmur adaları üretiyoruz. Okullar müdür kadardır.  Zifiri karanlıkta ak sütün içindeki ak kılı görecek gençler yetiştirmek siz okul müdürlerinin elindedir. Çünkü bizim gençliğimize baktığımızda sayısız mütefekkirler, aydınlar vardır. Yavuz Sultan Selim, Mevlana, Veyseller bu toprakların yetiştirdiği şahsiyetlerdir. Ankara’da eğilmez baş bükülmez bilek fazlasıyla vardır. Okul yöneticileriyle böyle gençler yetiştirilebilir.” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya’nın “Çocuk Dostu Şehir Ankara” uygulamaları hakkında bilgi vermesiyle “Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Tanıtımı” toplantısı sona erdi.

 25-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-2017

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.