ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Hoca Ahmet Yesevi ve Anadolu Yıldızları" Konulu Sergi ve Sahne Sunumu

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayfer Yıldırım, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi´nin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde gerçekleştirilen "Hoca Ahmet Yesevi ve Anadolu Yıldızları" konulu sergi ve sahne sunumu programına katıldı.
"Hoca Ahmet Yesevi ve Anadolu Yıldızları" Konulu Sergi ve Sahne Sunumu

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü´nün öncülüğünde gerçekleştirilen ´Hoca Ahmed Yesevi ve Anadolu´nun Yıldızları´ temalı kültür-sanat etkinliği gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen programa bin kişilik bir izleyici kitlesi katıldı.

Proje kapsamında, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü, 11-13.yy´da Selçuklu Devleti döneminde yaşamış Hoca Ahmed Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre gibi mutasavvıf ve düşünürlerin yaşamlarından izler taşıyan eşya ve kıyafetlerin yer aldığı bir sergi hazırladı. Kongre ve Kültür Merkezi´nin fuayesinde sergiyi ziyaret eden Emine Erdoğan daha sonra sunumun gerçekleştirileceği salona geçti.

"Batı dünyası arayıştayken, merhametin tohumları Anadolu´da çoktan filiz vermeye başlamıştı.

Emine Erdoğan, "Bugün çoğulculuktan, barıştan, hümanist değerlerden bahsediliyor. Batı bu değerlerin arayışındayken, Anadolu´da sevginin ve merhametin tohumları çoktan filiz vermeye başlamıştı" diye konuştu.

Olgunlaşma Enstitülerinin kültürlerin yaşatılması ve nesilden nesle aktarılması konusunda öncü bir role sahip olduklarını belitten Emine Erdoğan, "Hem sanat erbabının desteklenmesi hem de sanatın inceliklerinin korunması kültür mirasımıza borcumuzdur. Anadolu´yu bir Müslüman yurdu yapan Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Tapduk Emre, Yunus Emre, Ahi Evran, Sarı Saltuk ve Şeyh Edebali´yi rahmet ve milletle anıyorum. Ülkemizin manevi ve tarihi kimliğinin dokunmasında her birinin emeği vardır. Onların hayatı, kişiliği, düşüncesi bu topraklarda kökleşmiştir. Bugün çoğulculuktan, barıştan, hümanist değerlerden bahsediliyor. Batı bu değerlerin arayışındayken, Anadolu´da sevginin ve merhametin tohumları çoktan filiz vermeye başlamıştı. Bugün 3 milyon mülteciye kucak açabiliyorsak, Afrika´ya dostluk elini uzatabiliyorsak, işte bu değerlerin köklülüğü sayesindedir. 15 Temmuz darbe girişimine karşı birlik ve beraberlik göstermişsek içimizdeki Ahmet Yeseviler, Mevlanalar, Yunuslar sayesindedir. Rabbim bu ruhu hiç eksik etmesin." diye konuştu.

Milletlerin bekasının kültürlerini ve değerlerini gelecek kuşaklara aktarabildiği oranda mümkün olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Toplumların gelişmesinin bir nişanesi olan somut ve somut olmayan kültürel mirasın korunması, yeni nesillere aktarılması eğitimle mümkündür. Biz de bugüne taşınan değerlerimize evlatlarımıza aktarmak, değerlerimizi öğretmek ve adeta hatırlatmak istiyoruz. Bunun için bu yıl öğretim programlarımızı yeniledik, değerler eğitimini eğitim anlayışımızın temeline yerleştirdik. Değerler olarak ele aldığımız aslında bizim özümüzde var olan, bizi biz yapan asli değerlerimizdir. Biz evlatlarımızın özünde var olanı ortaya çıkartmaya, sahip olduklarının farkına varmalarını istiyoruz. Bu eğitimde önemli bir mesafenin alındığını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın da bir konuşma ile katıldığı programda Emine Erdoğan, bir konuşma yaptı. Daha sonra Müziklerini Atilla Can´ın, yönetmenliğini Yasin Soy´un yaptığı sahne gösterisini izledi.

 

Programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Bakanların eşleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve ilgililer katıldı.


31-12-201731-12-201731-12-201731-12-201731-12-201731-12-201731-12-201731-12-201731-12-201731-12-201731-12-2017

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.