ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Mehmetçik Anaokulu Öğretmenleri İçin Montessori Eğitmen Eğitimi” Proje Ekibi İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayfer Yıldırım’ı Ziyaret Ettiler

“Mehmetçik Anaokulu Öğretmenleri İçin Montessori Eğitmen Eğitimi” projenin ekibi, 14 Mart Salı günü İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayfer Yıldırım’ı ziyaret ettiler.
“Mehmetçik Anaokulu Öğretmenleri İçin Montessori Eğitmen Eğitimi” Proje Ekibi İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayfer Yıldırım’ı Ziyaret Ettiler

Mehmetçik Anaokulu Müdürü Çiğdem Saraçlı, Müdür Yardımcısı Leyla Ergüner ile Proje Koordinatörü Eylem Taşdemir, Teknik Uzman Damla Pehlivan, Mali İşler ve Muhasebe Sorumlusu Canan Doğruyol´dan oluşan proje ekibinin hazırlamış olduğu “Mehmetçik Anaokulu Öğretmenleri İçin Montessori Eğitmen Eğitimi” projesi, Ankara Kalınma Ajansının Teknik Destek Hibe Programının 2016 6. Dönem başvurularından geçerek 14 Şubat’ta imzalar atılmış ve proje resmi olarak başlamıştır.

Proje dahilinde Mehmetçik Anaokulunda on dört öğretmen ve bir müdür olmak üzere altı hafta sonu 120 saat Montessori Eğitmen Eğitimi alacaktır. Bu eğitimlerin birincisi 26.02.2017 tarihinde Mehmetçik Anaokulunda başlamıştır. Bu eğitim sonunda okul öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlk Öğretim Kurumları Yönetmeliği doğrultusunda montessori eğitimini 3-6 yaş çocuklarına uygulayacaktır. Öğretmenlerin almış olduğu bu mesleki gelişim sayesinde okul öğrencileri ve ailelerine önemli bir katkılar sağlanacaktır.

Montessori eğitimi, temeli bireysel eğitime dayanan ve İtalyan’ın ilk kadın doktoru olan Pedagog ve Antropoloji Profesörü Maria Montessori tarafından geliştirilmiş bir eğitim yöntemidir.  Dünyada en iyi eğitim yöntemi olan ve 100 yılı aşkın süredir uygulanan Montessori eğitimi, son zamanlarda ülkemizde de çok sık duyulmaktadır.  Gerek açılan Montessori okulları, gerek verilen Montessori eğitimci eğitimleriyle Montessori eğitimi hızla yaygınlaşmaktadır. Montessori eğitimi; çocuğun kendi uyum içerisinde bireyselleşmesi, sosyalleşmesi ve hayatta kendi ayakları üzerinde dura bilme başarısını daha küçük yaşlarda deneyimliyebilmesini sağlayan, bireye özgü alternatif bir eğitim yaklaşımıdır.

Montessori eğitiminin temel taşlarından birisi hazırlanmış çevredir. Çocuklar hazırlanmış çevredeki montessori materyallerinden bireysel ilgi ve eğitimine göre bağımsız olarak seçim yaparlar. Montessori okullarında çocuklar, istedikleri zaman istedikleri yerde çalışırlar. Çocuklara istedikleri kadar tekrar etme imkanı sunulur. Erken öğrenen yeni bir çalışmaya geçe bilecektir, çünkü öğrenmede herkesin farklı bir ritmi vardır materyallerdeki hata kontrolü özelliği çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Başak birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Kendi kendini düzeltemesin olanak sağlar. Böylece yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir. Tüm bunlar montessori eğitim ilkeleri arasında yer alır.

Montessori eğitimi ile çocuk; üretken olur, dikkatini yoğunlaştırmayı öğrenir, çalışma isteğini ve zevkini geliştirir, gerçek yaşamı doğal şekliyle keşfeder kendi bireysel beceri ve ilgi alanından kendi hızıyla gelişir, toplumsal bir varlık olur, özgüveni ve denetimsiz sorumluluk duygusu gelişir, disiplini içselleştirir felsefe edinir, bir problemi nasıl tanımlayacağını ve onu çözmek için nasıl çalışılacağını öğrenir, canlı ve cansız olan her şeye karşı saygı duyar.

Proje ekibinden projenin hazırlık ve uygulama aşamaları hakkında bilgi alan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayfer Yıldırım, “Mehmetçik Anaokulu Öğretmenleri İçin Montessori Eğitmen Eğitimi” projenin ekibinde yer alan Mehmetçik Anaokulu Müdürü Çiğdem Saraçlı, Müdür Yardımcısı Leyla Ergüner ile Proje Koordinatörü Eylem Taşdemir, Teknik Uzman Damla Pehlivan, Mali İşler ve Muhasebe Sorumlusu Canan Doğruyol’u başarılarından dolayı kutlayarak nazik ziyaretleri için teşekkür etti.

 

14-03-201714-03-2017

 

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.