ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kut’ül Amâre Zaferi Kutlama Programı Yapıldı

Kut’ül Amâre Zaferi’nin 102.yıl dönümü, Şehit Okan Koç Anadolu İmam Hatip Lisesinin düzenlediği programla kutlandı.
Kut’ül Amâre Zaferi Kutlama Programı Yapıldı

Şehit Okan Koç Anadolu İmam Hatip Lisesinin konferans salonunda yapılan programa Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Şube Müdürleri Şerifhanım Usta, Ayla Yurdusever, Arzu Erol, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kut’ül Amâre Zaferi’nin 102.yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programın açış konuşmasını yapan Şehit Okan Koç Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Murat Hancıoğlu, Kut´ül Amâre Zaferi´nin unutulmaması gereken bir zafer olduğunu vurguladı.

Tarih Öğretmeni Asiye Bozkuş, Kut’ül Amâre’nin tarihsel sürecini anlattığı konuşmasında 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusu’nun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı zaferin Çanakkale’den sonraki en büyük zafer olduğuna dikkat çekti.

Hancıoğlu “1916 yılında Irak cephesinde kazanılan Kut’ül Amâre Zaferi, Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’nda Türk tarihinin en şanlı sayfalarının yazıldığı Çanakkale Zaferi’nden sonra kazanmış olduğu ikinci büyük ve anlamlı zaferdir. Irak Cephesi’nde 4,5 aylık bir kuşatma sonucunda, 29 Nisan 1916’da Kut’ül Amâre’de bulunan 5’i general 481 subay ve 13.300 kişilik İngiliz ordusu esir alınmıştı. 

Önemi ve büyüklüğü şüphesiz olmakla birlikte Kut’ül Amâre’de kazanılan zafer, aradan geçen 100 yıl boyunca maalesef tarihin tozlu sayfaları arasında unutulup gitmiştir. Ancak zaferin 100. Yılında Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Kut’ül Amâre Zaferi yeniden anılmaya, genç kuşaklara aktarılmaya başlanmıştır.” dedi.

Programda konuşan Şube Müdürü Şerifhanım Usta, ‘Kut’ül Amâre’nin tarihimizin önemli zaferlerinden biri olduğuna vurgu yaparak, “Kut’ül Amâre; Birinci Dünya Savaşı´nda Osmanlı ordusunun zor şartlar ve imkânsızlıklar içinde, Çanakkale´den sonra İngilizlere karşı kazandığı ve bir tümeni bütün personeli ile birlikte esir aldığı eşsiz bir zaferdir.” dedi.

 “Kut’ül Amâre Zaferi’ni unutmamalı, unutturmamalıyız.”

Şehadeti, şereflerin en büyüğü kabul ederek topraklarımızı vatan yapmak için canlarını feda eden yiğitlerimizi anmak; onların zaferlerini gelecek nesillere aktarmak, nasıl bir vatan borcu, bir vefa örneği ise büyük fedakârlıklarla kazanılan zaferleri unutturmanın da onların anısına yapılan en büyük saygısızlık olduğunun altını çizen Yıldırım, “Tarihimizden o şanlı zaferi anlatan bir sayfa yok edildi ve bu zafer bilerek bize unutturuldu. Aslında Çanakkale ne ise ‘Kut’ül Amâre de oydu. Bugün 102. yıl dönümünü kutladığımız ‘Kut’ül Amâre Zaferi’nin önemini çok iyi idrak etmemiz gerekiyor. Çanakkale’yi,  nasıl her 18 Mart’ta tekrar yaşıyorsak ve canlı tutuyorsak, İngiliz baskısıyla unutturulan Kut’ül Amâre Zaferi’ni unutmamalı, unutturmamalıyız.” dedi.

Konuşmaların ardından program “Asker Mektubu” şirinin okunması ve Kut´ül Amâre Zaferi’nin anlatıldığı belgeselin izlenmesi ile devam etti.

Öğrenciler tarafından hazırlanan Kut´ül Amâre Zaferi konulu tiyatral gösteri izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

Kut’ül Amâre  Zaferi Programı, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

04-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-2018

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.