ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Küçük Mucit Miraysu Özer

Şehit Erhan Ar İlkokulu üçüncü sınıf öğrencisi Miraysu Özer, Milli Eğitim Vakfı (MEV) Özel Ankara Koleji´nde bu yıl ikincisi düzenlenen "Küçük Buluşlar MEV´de Buluşuyor" etkinliğinde icadıyla dikkatleri üzerine çekti.
Küçük Mucit Miraysu Özer

Milli Eğitim Vakfı (MEV) Özel Ankara Koleji´nde bu yıl ikincisi düzenlenen "Küçük Buluşlar MEV´de Buluşuyor" etkinliği kapsamında küçük mucitlerin icatları sergilendi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Vakfı desteği ile düzenlenen sergiye, Çankaya, Etimesgut ve Yenimahalle´den devlet ve özel okullarının 2 ve 3´üncü sınıf öğrencileri katıldı.

7-9 yaş aralığında 100´den fazla öğrencinin katıldığı sergi ile çocukların yaratıcı düşünme, pratiğe dökme becerilerinin geliştirilmesi, araştırma ve planlama yollarıyla yeni icatların ortaya çıkması amaçlandı.

179 projenin sergilendiği etkinlikte, günlük eşyalardan yaşlıların, engellilerin, araç sürücülerinin ve yayaların kullanımına yönelik icatlara kadar birçok yeni fikir yer aldı.

Plastik bardaktan üretilen gluten tanımlama cihazı büyük ilgi görürken tasarımcısı üçüncü sınıf öğrencisi Miraysu Özer, gluten içeriğine uygun olarak yanıp sönen bardak ile çölyak ve şeker hastalarına yardımcı olmayı amaçladığını söyledi. Çölyak hastası olduğunu belirten Miraysu, hayatı kolaylaştıracak bu fikrin, robotik kodlamalarla geliştirilmesi için çalışacağını ifade etti.

Şehit Erhan Ar İlkokulu Müdürü Ayla Yurduseven, Sınıf Öğretmenleri Aylin Usalan, Selda Tayarer, Şehit Erhan Ar İlkokulu 3.sınıf öğrencisi Miraysu Özer, öğrenci velisi Ayşegül Özer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım’ı ziyaret ederek yapılan icat hakkında bilgilendirmelerde bulundular.

Miraysu’nun projesi sergide gerek Türk Patent Kurumu gerekse Sağlık Bakanlığından gelen yetkililer tarafından çok ilgi gördüğünü söyleyen Sınıf Öğretmeni Aylin Usalan, Türk Patent Kurumundan yapılan icat için patent alma çalışmalarını başlattıklarını ifade etti.

Yıldırım, Miraysu Özer’in başarısından duyduğu mutluluğu ifade ederek “Her çocuk kendi içinde bir hazine barındırır. Onu keşfetmek özellikle anne-babalara ve öğretmenlerime düşmektedir. Çocuklarımızın heyecanını öldürmeden hayallerini gerçekleştirebilecekleri ortamlar hazırlamalıyız. Bizler değişimi, yeniliği ve gelişimi ön planda tutuyoruz. Öğrencimizin bu başarısından dolayı kendisini, ailesini ve öğretmenini kutluyorum.” dedi.

   

25-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-2019

 

 

 

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.