ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’ Tanıtıldı

Türkiye ve dünyanın bir başka ülkesinde annesini, babasını kaybetmiş olan çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’nin tanıtım toplantısı Etimesgut Halk Eğitim Merkezinde yapıldı.
“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’ Tanıtıldı

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’nin tanıtım toplantısına; Şube Müdürü Şerifhanım Usta, İHH Ankara Yetim Birimi sorumlusu Orhan Demirel ile İHH Ankara Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Murat Keskin, okul müdürleri ile koordinatör öğretmenler katıldı.

‘Alem bize emanet; biz birbirimize emanetiz.’

Şube Müdürü Şerifhanım Usta açış konuşmasında yetimlerle ilgili ayet ve hadisleri hadislerden örnekler vererek “Biz biriz, birdeniz ve kardeşiz. Alem bize emanet; biz birbirimize emanetiz. Hayırda yarışmaktan daha güzel bir şey yok. Etimesgut’un da iyilikte yarışma konusunda örnek olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

 “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas aldığını belirten Usta, hayatın en zor anında yalnız ve kimsesiz olmanın çaresizliğini, babası olmayan çocukların neler yaşadıklarını en iyi öğretmenlerin anlayabileceğini, merhamet hareketinde öncülerin öğretmenler olursa sınıflarla yetimlerin buluşması konusunda büyük iler başarabileceklerini vurguladı.

Usta, “Bu güzel çalışmanın ilçemize, şehrimize, ülkemize ve en önemlisi insanlığa örnek olması hasebiyle herkes katkısını azami ölçüde sağladığı takdirde bu çalışmanın daha büyük yerlere geleceğine inanıyorum.” dedi.

‘Savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık gibi sebeplerle birçok çocuk yetim kalıyor.’

İHH Ankara Yetim Proje Sorumlusu Orhan Demirel, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi’nin detayları hakkında bilgi verdi. Projede gönüllülüğün esas olduğunu ifade eden Demirel; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık gibi sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde çocukların ailelerini kaybettiğini ifade etti.

 “Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 100 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor.” diyen Demirel, Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği kampanya vesilesiyle 8 bin 81 kurumdaki 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, 2017 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde 20 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendiğine dikkat çekti.

Demirel, “Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilir. Böylece Etimesgut’tan dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığı ile de pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler.” diye konuştu

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” Projesi

Proje savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya anne/babasını kaybetmiş olan yetim çocukların günlük ihtiyaçlarının Türkiyeli arkadaşları/öğrencilerimiz tarafından karşılanmasını ve bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegâne köprü hâline gelmesini hedefliyor.

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılan sınıflar bir yetimi desteklemeye karar verdikten sonra en az bir yıl boyunca (birden fazla yetim kardeş edinmek de mümkün) her ay düzenli olarak 100 TL toplayacak. Çocuklar/gençler kardeşlerini İHH’nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçecek. Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra sınıflar adına eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta veya e-posta yoluyla her sınıfa ayrı ayrı gönderilecek. (Gönderilen yetim bilgi formları sınıf panolarına asılabilir, böylece çocuklar destekledikleri yetim kardeşlerini her an hatırlama imkânı bulabilirler.) Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilirler. Böylece Türkiye’den dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığı ile de pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler.

 

04-11-201704-11-201704-11-201704-11-201704-11-201704-11-201704-11-201704-11-201704-11-201704-11-201704-11-2017

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.