ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenme Haftası, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in Katılımıyla Gerçekleşti

Hayat Boyu Öğrenme Haftası, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in Katılımıyla Gerçekleşti

Hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla bu yıl ikinci kez kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası, Etimesgut ilçemizde yer alan Türk Tarih Müzesi ve Parkı'nda, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katıldığı açılış töreniyle başladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katıldığı törene Protokolün Değerli Üyeleri, Ankara il Milli Eğitim Müdürü Harun Fatsa, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Gürsel Avcı, Şube Müdürlerimiz, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrencilerimiz ve çok sayıda misafir katılım sağladı.


Konuşmasına Hayat Boyu Öğrenme Haftası'nı kutlayarak başlayan Bakan Özer, ülkelerin en değerli sermayesi olan beşeri sermayeyi daha nitelikli hâle getirebilmek için en önemli unsurun eğitim olduğunu ifade etti. Bakan Özer, Millî Eğitim Bakanlığı olarak sadece eğitim çağındaki nüfusun değil, aynı zamanda eğitim çağı dışındaki tüm vatandaşların eğitime erişimini artırdıklarını belirtti.

Özer; talep ettikleri eğitim, kurs ve etkinlikleri düzenleyerek tüm vatandaşları hayat boyu öğreniciler olma yönünde teşvik ettiklerini dile getirdi. Son 19 yılda eğitim alanında önemli gelişmeler sağlandığını belirten Özer, bir taraftan okul öncesinden yükseköğretime okullaşma oranlarının artırıldığını, bir yandan da eğitimin önündeki katsayı, kılık kıyafet gibi engellerin kaldırıldığını söyledi.


Bakan Özer "Halk eğitimi merkezleri üzerinden vatandaşlarımıza sunulan kurslardan yararlanan kursiyer sayısı, yaklaşık 5 milyondu. 2022 yılında hedefimizi her ay 1 milyon vatandaşa ulaşmak olarak koyduk çünkü biliyoruz ki bu kurslar, aslında sadece vatandaşlarımızın kendilerini konforlu bir yaşam elde etmeleri anlamında desteklemiyor. Aynı zamanda istihdamı, kadın istihdamını da olumlu şekilde destekliyor ve diğer taraftan ebeveynlerin eğitim seviyelerini arttırdığımız zaman biz biliyoruz ki okullardaki çocuklarımızın akademik başarıları da dolaylı olarak artıyor. Yani çok boyutlu pozitif faydası olan merkezlerimizi çok daha kapsamlı bir şekilde vatandaşımızın hizmetine sunmak istedik." dedi.

 

03-06-202203-06-202203-06-202203-06-2022

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.