ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Etimesgut´ta Maker Hareketi Başlıyor

Ankara Kalkınma Ajansı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında ‘Etimesgut´ta Maker Hareketi- Maker Öğretmen Eğitici Eğitimi’ projemizin sözleşmesini imzaladık.  
Etimesgut´ta Maker Hareketi Başlıyor

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına, Ankara Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programına başvuruda bulunduğumuz ve 2017 Yılı Teknik Destek Programı Temmuz-Ağustos dönemi (4. dönem) başvurularında onaylanan 6 proje arasında yer alan ‘Etimesgut´ta Maker Hareketi- Maker Öğretmen Eğitici Eğitimi’ projemizin sözleşmesini imzaladık.

Ankara Kalkınma Ajansı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında imzalanan sözleşme ile maker hareketinin temel noktası olan bilişim teknolojileri öğretmenlerimizden oluşan 20 öğretmenimiz 23-27 Ekim tarihleri arasında alanında uzman eğitimciler tarafından 35 saatlik maker eğitici eğitimini alacaklardır. Bu eğitimle birlikte okullarımızda maker hareketi başlatılacak ve öğrencilerimiz üreten bireylere geçiş yapacaklardır. Maker eğitiminin ülkemizde yalnızca üç yıllık bir geçmişi olup önemi yeni fark edilen kodlama ile birlikte eğitim müfredatımıza girmesi planlanmaktadır. Bu sebeple maker eğitimini alan öğretmenlerimiz ülkemizin öncü maker eğiticilerinden olacaklardır.

Maker Hareketi, dünyada hızla yayılan “kendin yap” kültürü ile teknolojinin birleşmesinden oluşan bir akımdır. Maker hareketinin en önemli amacı tüketen değil üreten nesiller yetiştirerek, eğitimde dönüşümü sağlamaktır. Öğrencilerin yaratıcılıklarının, eleştirel düşünme becerilerinin desteklenerek yeni ürünler ortaya koydukları bu akım dünya ekonomisine yön veren güçlü ülkelerin eğitim müfredatlarında ilk basamağa oturmuştur.

Öğrencilerin teknolojiye olan ilgilerinin kodlama ile birleşmesiyle birlikte toplumuzun en önemli sorunlarından biri olan teknoloji bağımlığının önüne geçilmesi de önemli hedefler arasındadır.

Ankara Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programına kabul ‘Etimesgut´ta Maker Hareketi- Maker Öğretmen Eğitici Eğitimi’ projesini hazırlayan Ayşe Akekin Başkaya´ya teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

 

14-10-2017

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.