ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Etimesgut’ta Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni

Ankara Valiliği tarafından Etimesgut ve Sincan ilçeleri için düzenlenen “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni”, Korkut Ata Kültür Merkezi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
Etimesgut’ta Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gazilere ve şehit ailelerine teslim edilmek üzere Ankara Valiliğine gönderilen Devlet Övünç Madalyaları ve Beratlarının tevcihi töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftü Vekili Ali Gülden şehitler için dua etti. 

Törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ankara Valisi Ercan Topaca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Dr. Aysel Kandemir’in yanı sıra, Vali Yardımcıları Süleyman Hürrem Aksoy, Kemal Karadağ ve Metin Aslanbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Artar, Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, İl ve İlçe müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı. 

Bakan Kaya, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen "Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni"nde yaptığı konuşmada, bu toprakların şehitlerin, gazilerin üstün fedakarlık ve cesaretleriyle vatan kılındığını söyledi.

Bu vatanın kahraman evlatlarının, Malazgirt, Çanakkale, Dumlupınar ve 15 Temmuz´da, kuvvetli bir şekilde, halen devam eden terörle mücadelede de tarihe isimlerini altın harflerle işlediklerini ifade eden Kaya, "Şehitlerimiz dünya durdukça, döndükçe bu milletin yüreğindeki en müstesna, en seçkin yerde yaşamaya devam edecekler. Bir Ömer Halisdemir´i unutmak mümkün olabilir mi? Elbette mümkün değil." dedi.

Kaya, şehit yakını ve gazilerin gösterdiği vakur duruşun millet için gurur ve büyük bir cesaret vesilesi olduğunun altını çizdi. Kahraman milletin terörle mücadeledeki azmi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın liderliğinde 15 Temmuz´daki duruşuyla özgürlüğüne aşık bir millet olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini dile getiren Kaya, şöyle devam etti: "Sizler milletimizin onuru için sokaklara, meydanlara çıkarken maalesef birileri gizlice havalimanını terk ediyor, belediye başkanının evinde kahvesini yudumlayarak hain darbe girişimini televizyondan ayağında terlikleriyle seyrediyor. ´Darbe olursa tankların üzerine ilk ben çıkacağım´ diyen zat arkasına bile bakmadan kaçan bir kişi olarak karşımızda. Yine maalesef birkaç gün önce 15 Temmuz gecesi canlarını hiçe sayarak, milli iradeye sahip çıkan ve bizim onurumuzu kurtaran bu milletin kahramanlarına bu defa da ´militan´ diyor. Bizim tarihimizde kahramanlara ´militan´ demek yok. Asıl militan millete rağmen FETÖ´cü hainlerle, darbeci teröristlerle yan yana duranlardır. Asıl militan şehit cenazelerine katılmak yerine terörist cenazelerine katılanlardır."

O gece sokağa çıkarak milletinin istiklaline sahip çıkan şehit ve gazilerin birer kahraman olduğunu vurgulayan Kaya, bu kahramanların tarihe isimlerinin altın harflerle yazıldığını söyledi.

Kaya, "Doğu´da, Güneydoğu´da, 15 Temmuz´da can verdik, bedel ödedik fakat tek karış vatan toprağını hainlere, bölücü teröristlere asla ve asla teslim etmedik. Şehitlerimizin emaneti olan bu topraklarda barışın, istikrarın ve güvenin adresi olmayı, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumayı Allah´ın izniyle hep birlikte sürdüreceğiz." diye konuştu

Konuşmasına törene katılan konukları selamlayarak başlayan Ankara Valisi Ercan Topaca, 15 Temmuz’da millet olarak, devlet olarak çok büyük bir ihanetle karşı karşıya kaldığımızı ifade ederek “Yıllarca içimizde, bizimle birlikte yaşayan, devletimizden maaş alan, devletin kurumlarında çalışan, sanki bu devlete hizmet ediyormuş gibi görünen ama gerçekte böyle bir niyetlerinin olmadığı 15 Temmuz’da ayan beyan ortaya çıkan bir ihanetle karşı karşıya kaldık. Akşam saatlerinde ülkemizin, özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir hareketliliği yaşadık. Özellikle bu bölgede gerek Etimesgut’ta gerek Sincan’da gerek Ankara’nın diğer bölgelerinde bu acıyı çok daha fazla yaşadık. Yapılanlar bizleri zaman zaman endişeye sevk etti ama Allah’a şükür bu ihaneti, sizlerin cesareti, sizlerin imanı, sizlerin vatan sevgisi, bayrak sevgisi, devlet sevgisi, millet sevgisi bir gecede yok etti. Ben bu kahramanlıktan dolayı bütün gazilerimize, şehit yakınlarımıza, bu mücadelede emeği olan milletimizin her bir ferdine bir kez daha şükranlarımı sunuyor, onların önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.

“İnşallah bundan sonra bu tür ihanetlerle karşılaşmayız.” diyen Vali Topaca konuşmasına şöyle devam etti: “Ama şunu da biliyoruz ki bu topraklar, bu ülke, bu milletin bütünlüğü, bu devletin varlığı her dönemde birilerini rahatsız etmiştir. Bugün de birilerini rahatsız ediyor, gelecekte de rahatsız edecektir. Onun için bu tür ihanetlerle karşılaşmamız her zaman ihtimal dâhilindedir. Dolayısıyla buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bugün törenini yaptığımız, sizlere tevcih edilecek olan Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları bu hazırlığın aslında çok önemli bir göstergesidir. Devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız bu madalyaları sizlere vermekle aslında ‘Geçmişi unutmayalım, geleceğe de hazırlık yapalım; gelecek nesillere de bu imanı, bu inancı, bu vatan sevgisini mutlaka aktaralım’ amacını güdüyor. Dolayısıyla biz birlik olduğumuz sürece; bu ülkede devletini, vatanını savunmak için gerektiğinde ölmeyi, şehit olmayı göze alabilen evlatlar olduğu sürece Allah’ın izniyle hiçbir hile, hiçbir tuzak bu ülkede bizlere ve devletimize zarar veremeyecektir. İnşallah bu amaç uğruna hep birlikte, birlik içerisinde, kardeşlik, dayanışma içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ve Vali Ercan Topaca tarafından şehit yakınlarına ve gazilerimize Devlet Övünç Madalyası ve Beratı tevcih edildi. 

19-01-201819-01-201819-01-201819-01-201819-01-201819-01-201819-01-201819-01-201819-01-201819-01-2018

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.