ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Etimesgut’ta 15 Temmuz Şehitleri Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen programla, ´15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´nü birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın gurur ve mutluluğu bir kez daha yaşandı.
Etimesgut’ta 15 Temmuz Şehitleri Anıldı

Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulu tarafından düzenlenen ´15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü´ Programı 3 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Programa; Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, İlçe Emniyet Müdürü Nail Akça, Etimesgut Müftülüğü Şube Müdürü Günay Özer, Etimesgut Müftülüğü Din Görevlisi Burhan Esen, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hüseyin Kıyak, Şerifhanım Usta, şehit aileleri, gaziler, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile devam etti. Programın açış konuşmasını yapan Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulu Müdürü Mehmet Sevindim 15 Temmuz’un önemine değinerek, “Bugün burada şanlı tarihimizdeki en önemli noktalardan birini 15 Temmuz Demokrasi Zaferi’ni kutlamak ve şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Gururla, özgürce bu programı sağlıyor olmamızı, hayatımızı rahatça sürdürmemizi 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerine, gazilerine ve kahramanlarına borçluyuz. Hepimiz birlikle birbirimize destek olmalı, birbirimizi sevmeliyiz. Bir olmalıyız. Saflarımızı sıklaştırmalıyız ki bir daha bu hainler asla aramıza giremesin.” dedi.

“15 Temmuz gecesi hainleri iman gücüyle yendik.”

15 Temmuz gecesi devletin bekası için darbeci hainlere karşı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin önünde F16 uçağının attığı bomba sonucu kardeşi Özgür Gencer şehit, kendisi de gazi olan Şenol Gencer’in 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını aktardıkları programda duygusal anlar yaşandı.

Programda konuşan 15 Temmuz Gazisi Şenol Gençer, 15 Temmuz gecesi iman gücüyle hainleri yendiklerini ifade etti.

Gençer konuşmasında "O anı yaşıyoruz, yaşadık. Beraberdik, yan yanaydık. Sabah 4´e kadar uçakların, helikopterlerin tacizlerine maruz kaldık. Sabah 4 sularında kardeşim Özgür Gençer, ´Jandarma komutanlığında çatışmalar var geçelim abi.´ dedi. Biz buraya desteğe geldik. Sabah 6.15 sularında üniformalı hainler ileride köprünün üzerine bomba bıraktı. Biz bu tarafa yönelince, burada arabanın üzerine bırakıyorlar bombayı. Ben orta refüje düştüm, kardeşim yolun ortasına düşüyor, ileriye. Benim bilincim yerindeydi. Şarapnel parçalarının küçükleri denk gelmişti. Şu anda sol bacağımda taşıyorum birini.

Kalktım, kardeşimi aradım. O anı şu an da yaşıyorum. Kardeşim kalkamamıştı. Hainlerin attığı bombadan şarapnel parçalarının büyükleri denk gelmişti kardeşime. Gömleğini tampon yaptım, ´ambulans, ambulans´ diye bağırmaya başladım. FETÖ´cü hainler ambulansların da buraya geçişine izin vermiyordu. Sivil araç gelerek 3-4 yaralıyı aldı, Atatürk Hastanesine götürdü. ´Bizlerin aciliyeti yok, kardeşim acil, ağzından kan geliyor, onunla ilgilenin´ dedim. ´Sizler de yaralısınız, yatın´ dediler. Bizleri yoğun bakıma aldılar. Kardeşimi orada son görüşüm oldu." diyerek duygularını dile getirdi.

“15 Temmuz gecesi millet olarak tarihin en zor, en uzun ve karanlık gecelerinden birinin yaşandık.”

Programda konuşan Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, 15 Temmuz gecesi millet olarak tarihin en zor, en uzun ve karanlık gecelerinden birinin yaşandığına dikkat çekerek  o gece kadınıyla erkeğiyle yaşlısıyla genciyle yediden yetmişe her kesimden vatandaşların özgürlüğüne, bağımsızlığına, bayrağına sahip çıktığını; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında halkın gücünün üstünde bir güç olmadığını tüm dünyaya gösterildiğini dile getirdi.

“Bu milletin ölümü öldüren direnişini, diriliş ruhunu hesap edemediler.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldırım; 15 Temmuz’da milletimizin tarihin nesnesi değil, öznesini olduğunu, tarih yapıcı bir millet olduğunu tüm dünyaya bir kez daha hatırlattığını, bu işgal girişiminin planlayıcıları ve onların maşaları olan FETÖ’cü alçakların bu milletin ölümü öldüren direnişini, Rabbimizin bu millete bahşettiği diriliş ruhunu hesap edemediklerini söyledi.

Yıldırım, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Tarihi ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar; Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?” dizelerine atıfta bulunan Yıldırım, toplum olarak bu hain darbe girişiminden gerekli derslerin alındığını söyledi ve “O karanlık gecenin bize verdiği dersler var. 15 Temmuz en başta birtakım insanlara veya organizasyonlara körü körüne bağlanılmamasını öğretti.15 Temmuz’da onurunu, iradesini, aklını satan hainlere karşı bugün bizler Allah’ın verdiği aklı, onuru, iradeyi hakkın ve haklının yanında yer alarak kullanacağız. Tercihini kötülükten, haksızlıktan, yanlıştan yana kullananlara hep karşı olduk bugün de karşı olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, programdaki konuşmasında 15 Temmuz’un Türk siyasi tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu söyleyerek ülke tarihinde darbeler yaşandığını ancak kendi milletinin, insanının, polisinin, askerinin üzerine ateş eden böylesi akıl tutulmasının görülmediğini dile getirdi.

Ülkemizin bulunduğu coğrafyanın dünyanın göz bebeği olan bir coğrafya olmasından dolayı kötü emelli ülkeler, insanlar yine bizim insanlarımızı kullanarak hainliklerine devam edebileceğini, millet olarak bu yüzden 15 Temmuz’dan dersler çıkarılması gerektiğini belirten Gürel, milletimizin hayırsever duygularını kullanarak çoğalan ve sinsi planlarını 15 Temmuz’da devreye sokan hainlerin milletin kararlılığını, dirayetini hesap edemediklerini, şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde ülkemizin aydınlık bir sabaha kavuştuğunu söyledi.

“15 Temmuz´u unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Birlik ve beraberlik içinde yaşamanın önemine değinen Kaymakam Gürel, şehitlerimiz ve gazilerimizin cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdıkları 15 Temmuz´u unutmadıklarını, bu programlarla unutturmayacaklarını vurgulayarak “Bu darbe girişimi gösterdi ki, bir daha hiçbir kuvvet birliğimize göz dikemez. Gençlerimizi bu duygu ve düşüncelerle yetiştirmemiz gerekiyor. Biz devlet olarak şehidimizin ailelerine ve gazilerimize gerekli desteği veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.” dedi.

15 Temmuz Şehitleri anısına hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu “15 Temmuz Oratoryası” ile devam eden programda Müzik Öğretmeni Ümit Karakaya’nın hazırlamış olduğu müzik korosu kahramanlık türkülerini seslendirdi.

Program Türk bayraklarıyla 15 Temmuz marşının salonda bulunan tüm davetlilerce coşkulu bir şekilde söylenmesi ile son buldu.


03-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-201803-10-2018

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.