ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayfer Yıldırım’ın Öğretmenler Günü Mesajı

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayfer Yıldırım’ın Öğretmenler Günü Mesajı

Nesillerin ilham kaynağı, geleceğin mimarı olan değerli öğretmen arkadaşlarım;

Öğretmenler, geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitim öğretimlerine rehberlik eden ve onları yaşama hazırlayan, bazen bir dokunuşla bir hayatı değiştiren geleceğimizin mimarları…

Öğretmenler, bir nakkaşın sanatkârane işçiliğinin özeniyle nakşetmek üzere en büyük hazinemiz olan evlatlarımızı kendisine emanet ettiğimiz büyük sanatkârlar…

Böylesine mukaddes görevlerle donatılmış, dünyanın en kutsal ve kadim mesleklerinden olan öğretmenlik; bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve yarınlara aktarılması sürecinde her zaman çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz, dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere taşınmasında öncü durumundadır. Dolu dolu geçen yıllar, öğretmen için tatlı bir mazidir. Ama yetiştirdiği öğrencilerin her biri bir ödül, geleceğe dair bir izdir.

Öğretmenler, hepimizin gönlünde müstesna bir yer tutmaktadır. Bizler öğretmenliği Peygamber mesleği olarak gören köklü bir medeniyetin evlatlarıyız.  Bilhassa bizim kültür ve medeniyetimizde, öğretmenler anne ve babalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve muteber sayılmaktadırlar. Zira, bizler, ilim ve irfan sahibi kimselere hürmeti, bize bir harf dahi öğreten kimsenin karşısında saygıyla eğilmeyi şiar edinmiş bir milletiz.

Tarihin seyrini değiştiren cihangirleri, filozof ve bilim adamlarını yetiştirenler hep öğretmenlerdir. İnsanlığın tekâmülünde öğretmenler kadar hisseye sahip bir zümre yoktur. En büyük öğretmenler, hiç şüphesiz ki peygamberlerdir. Bu sebeple öğretmenler bir bakıma peygamber varisleridir.

İlk emri “oku” olan bir medeniyetin mensupları olarak bizim için, öğrenmenin ve dolayısıyla öğretmenlerin ayrı bir yeri, ayrı bir önemi bulunmaktadır. Adeta bir mücevheri işler gibi çocuğu bilgi ile dolduran öğretmenin kıymetini bilmek, ona hakkını teslim etmek boynumuzun borcudur. Yurdumuzun en ücra köşelerinde, en zor şartlarda dahi görevlerini özveriyle idame ettiren öğretmenlerimiz, her türlü övgüye ve takdire layıktır. Milletçe öğretmenlerimize şükran ve minnet borçluyuz.

Değerli öğretmenlerim,

Millet için, vatan için, ortak mutluluk için, sağlıklı, güvenli bir toplum için, daha güçlü bir devlet için, geleceğin modern Türkiye’si için en büyük görev sizlere düşmektedir. Sizlere emanet edilen yavrularımızı, milli, manevi, kültürel değerlerimiz doğrultusunda, memleketini ve milletini seven, çalışkan, vicdanının sesini dinleyen, haktan, doğrudan yana, bize, bizim olana yabancılaşmayan, maziden aldığı güçle atinin ışığını özleyen birer fert olarak yetiştirmenin şeref ve gururu sizlerin olacaktır. Yarının güçlü Türkiyesi, sizin kutsal emekleriniz üzerinde inşa edilecek. 

En zor şartlarda bile ülkemizin her köşesine ulaşarak ışık olan, fedakarlıkların en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyen, vatanına sahip çıkma bilinci ile kuşanmış özgür ve erdemli bireyler yetiştirmek için canla başla çalışan kendini tüketerek öğrencilerine ışık veren kandiller olan öğretmenlerimizin yedi veren güller gibi vatan, bayrak kokan, ilim, irfan kokan, öğrenciler yetiştiren öğretmenlerimizin  büyük özveri ve fedakârlıkla hizmetlerine devam edeceklerine inancım sonsuzdur. 

Bu inanç ve güven duygularımla, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu kutsal görevi layıkıyla yapmış görev başında hayatını kaybeden, şehit düşen bütün öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, yarınlarımızın teminatı, ışığı, ümidi olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü canı gönülden kutluyorum.

 

                                                                                Ayfer YILDIRIM

                                                                   Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.