ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu'nun Tüm İllerinde Köy Okulları Yeniden Kapılarını Açıyor ve Köylerimizde Yaşam Daha Da Canlanıyor...

Anadolu'nun Tüm İllerinde Köy Okulları Yeniden Kapılarını Açıyor ve Köylerimizde Yaşam Daha Da Canlanıyor...

Anadolu'nun tüm illerinde köy okulları yeniden kapılarını açıyor ve köylerimizde yaşam daha da canlanıyor...

Eğitimde fırsat eşitliğini odak noktasına alan Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni düzenlemesiyle artık öğrenci sayısına bakılmaksızın nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde köy okullarında ilkokul eğitimi verilebilecek. En az 5 çocuk bulunması durumunda ise ana sınıfı açılabilecek. Bu kapsamda okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması için harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Köy Yaşam Merkezleri" çalışması ile de köy okullarında tarım ve hayvancılık gibi alanlarda halk eğitimi kursları düzenlenecek ve yaz kamplarında çocuklar hem deneyimleyerek öğrenecek hem de eğlenceli bir tatil geçirecekler. Böylece her 10 çocuktan birinin köyde yaşadığı Türkiye'de çocuklar, kilometrelerce yol gitmeden nitelikli eğitime ulaşabilecekler.

Yeni eğitim öğretim yılında açılışı planlanan köy okulları için Etimesgut İlçemizde de bu kapsamda çalışmalar eğitim paydaşlarımız ile birlikte tüm hızıyla ve kalite odaklı bir şekilde devam etmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Gürsel Avcı ve Şube Müdürümüz Bünyamin Eroğlu, çalışma kapsamında Yukarı Yurtçu Köyünü ziyaret ederek hazırlıkları takip edip alan taraması da yaparak denetimlerde bulundular. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Gürsel Avcı, "Öğrencilerimizin kilometrelerce yol gitmeden artık köy okullarında eğitim alabilmesi ve şartların elverişli hale getirilmesi için tüm paydaşlarımızla birlikte çalışacak başarılı çalışmalara imza atacağız ve öncelikli amacımız, bu okul binalarının aktif olarak eğitim birimleri olarak kullanılması." dedi.


Çalışmalar kapsamında özellikle halk eğitimi merkezleri artık köy okullarının binalarına kurulacak ve tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalık artırılacak aynı zamanda yeni açılımlar, yeni tekniklerle arıcılıktan tutun tüm alanlarla ilgili şehre gitmeden sürekli bir kurs alma imkânı doğacak.

 

22-07-202222-07-202222-07-202222-07-202222-07-2022

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.