ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Alzheimer ve Demansa Karşı "Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun"

"Yetişkinler için Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun Platformu" projesinin ikinci uluslararası toplantısı Viyana'da gerçekleştirildi.
Alzheimer ve Demansa Karşı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı 2018 yılı Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Yenilik Geliştirmeye Yönelik Stratejik Ortaklıklar Programı kapsamında kabul edilen "Yetişkinler için Tablet Tabanlı Bilişsel Oyun Platformu" projesinin ikinci uluslararası toplantısı Viyana'da gerçekleştirildi.

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinatör olduğu projenin uluslararası ikinci toplantısı 27-28 Haziran tarihlerinde Avusturya'nın Viyana şehrinde gerçekleştirildi. İki gün süren toplantıya Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Şube Müdürü Şerifhanım Usta, projenin Türkiye Koordinatörü Esma Pehlivanoğlu ile Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, ve Kıbrıs'tan gelen proje ortakları katıldı.

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım'ın yaptığı açış konuşması ile başlayan program, ortak ülke temsilcilerinin kurumlarını tanıtan sunum ve konuşmaları ile devam etti. Toplantıda uygulanan anket sonuçları, ulusal raporlar ve Avrupa'da yetişkin eğitiminde iyi örnekler paylaşıldı. Oyun senaryolarının içeriği oluşturuldu.

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Fransa ve Kıbrıs'tan 6 ortakla gerçekleştirilecek proje kapsamında alzheimer ve demansı önleyici tablet oyunları geliştirileceğine dikkat çeken Projenin Türkiye Koordinatörü Esma Pehlivanoğlu, proje kapsamında geliştirilecek mobil oyunlar hakkında bilgi verdi. Pehlivanoğlu, tablet tabanlı bilişsel oyunlar geliştirilirken yetişkinlerin bellek, dikkat, görsel öncelik, akıl yürütme ve planlama, aksiyon hızı ve ardışık işlem becerilerinin geliştirilmesinin ön planda tutulacağını söyledi.

Türk Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje, yetişkinler için Alzheimer ve demansı önleme amaçlı tablet tabanlı bilişsel oyun platformu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Projenin hedef grupları; 55 yaş üstü yetişkinler, fiziksel engelli yaşlılar, sağlık sorunları olan yetişkinler (diyabet, hafif düzeyde bunama vb.) ve yetişkin eğitimi eğitmenleridir. İki yıl sürecek olan projede öncelikle hedef kitle özelliklerini, öğrenme ihtiyaçlarını, erişilebilir öğrenme hedeflerini tanımlamak, bilişsel becerilere dayalı öğrenme kapsamı raporu, içerik oluşturma ve eğitim programı geliştirmek, bellek, dikkat, görsel algı, akıl yürütme ve planlama, aksiyon hızı ve ardışık işlem için uygun 6 farklı oyun geliştirmek, eğitmenlerin manuel, erişilebilir mobil öğrenme plarformu ve çevrimiçi değerlendirme aracı geliştirmek, çevrimiçi değerlendirme araçlarını hazırlama faaliyetleri gerçekleştirilecektir.


07-07-201907-07-201907-07-201907-07-201907-07-201907-07-2019

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.