ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ayfer Yıldırım´ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl Dönümü Münasebetiyle Yayımladığı Mesajı 
18 Mart Şehitleri Anma Günü

Azimleri, sabırları ve fedakârlıklarıyla “Çanakkale geçilmez” sözünü tarihe nakşeden aziz şehitlerimizi, gazilerimizi Çanakkale Zaferi’nin 104.yıl dönümünde rahmetle, hürmetle, minnetle anıyorum.

Çanakkale; tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, insanlarımızın şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti´ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca yaratılan bir büyük mücadelenin, şairin ifadesiyle, Bedr’in aslanlarının kükrediği ateşten bir imtihandır Çanakkale…

Çanakkale; Seddülbahir’de direniş, Conkbayırı’nda taarruz, Sığındere’de boğuşmaktır. Gelibolu’nun en izbe  derelerinde korku, en zirvelerinde cesarettir.

Çanakkale; kolundan yaralanmış çavuşun, kolunu keserek savaşma azmi; yaralanıp geri dönen bir erin yüzüne yansıyan utancıdır. 

Çanakkale son nefesinde düşman kullanmasın diye tüfeğini bozan komutanın direnci, ölürken gülebilen erin metanetidir. Yetim hakkı, ana ağıdı ,kimsesizlerin eyvahıdır Çanakkale! Rüzgarlarında çelik nefesi, yamaçlarında gazi menkıbeleridir. Hala mezarı olmayan, sevdiklerine kavuşamayan şehitlerimizin duasıdır. İmanın topa, tüfeğe, demire, çeliğe isyanıdır.

Ülkemiz asırlar boyunca Çanakkale’de olduğu gibi binlerce kahramanın canları pahasına verdikleri mücadeleyle kurulmuş, korunmuş, yükseltilmiş ve bugünlere ulaşmıştır. Ülkemizin bugün verdiği mücadelenin, sergilediği kararlılığın Çanakkale’den, Kut’ül Amare’den, Dumlupınar’dan bir farkı yoktur. Dün niçin ve hangi inançla o kavgaları vermişsek, bugün de aynı sebeple ve aynı imanla bu mücadeleye devam ediyoruz. Afrin Şehidimiz Ömer Bilal Akpınar, vasiyetinde kardeşine şu sözlerle sesleniyor: Kardeşim bu savaş haç ile hilalin, imanla inkarın, hak ile batılın, küfür ve tevhidin savaşıdır.

Yaşadığımız bu zor coğrafyada verdiğimiz mücadeleyi şehidimiz ne güzel özetlemiş. Ülkemizi kuşatmaya çalışanlara karşı verdiğimiz mücadele aynı mücadele, imam aynı iman, ruh aynı ruhtur.

Çanakkale Savaşlarındaki ruhu, heyecanı, azmi, kararlılığı bugün de kalbimizde hisseden Çanakkale şehitlerinin torunları bizler, istiklalimizden, istikbalimizden ve özgürlüğümüzden hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Kadını erkeği, genci yaşlısı ile omuz omuza yarınlarımızın inşası için yılmadan çalışacağız.

Bu düşüncelerle, Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan emanet eden tüm şehitlerimizi, tüm kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum.

Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Ayfer YILDIRIM

İlçe Milli Eğitim Müdürü

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/B Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.