ANKARA ETİMESGUT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çocuk Dostu Şehir Projesi Kapsamında Keşif Küresi (Planetaryum) Etkinliği Yapıldı

Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Projesi kapsamında Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde, Etimesgut Şehit Mutlu Can Kılıç Ortaokulunda, öğrenciler için Planetaryum etkinliği gerçekleştirildi.
Çocuk Dostu Şehir Projesi Kapsamında Keşif Küresi (Planetaryum) Etkinliği Yapıldı

Etimesgut Şehit Mutlu Can Kılıç Ortaokulunda 29-30 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen ´Bir Gökyüzü Macerası´ adlı etkinliğe, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İlhan Şen, Şube Müdürü Hamit Şahin, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Etimesgut İlçe Koordinatörleri, okul idarecileri, öğretmenler ve veliler katıldı.

Etkinlik, Etimesgut Şehit Mutlu Can Kılıç Ortaokulu Okul Müdürü Tülay Karakan’ın açış konuşması ile başladı. Okul Müdürü Karakan yaptığı konuşmasında, bilginin günümüzde çok hızlı geliştiğini ve değiştiğini vurgulayarak sınıf içi eğitimlerin yanında okul dışı eğitimlerin de önem kazandığını dile getirdi.

Okul dışı öğrenme ortamlarından birinin de planetaryumlar olduğuna dikkat çeken Karakan, planetaryumların gökyüzünün büyüleyici görünümünü ve hareketlerini sanal bir ortamda oluşturarak, öğrencilere büyük bir kolaylık sağladığını; özellikle fen eğitiminde, öğrencilerin dikkatlerini üst düzeyde çekerek öğrenirken keyif almalarını sağlayacak etkili bir öğrenme ortamı olduğunu söyledi.

Karakan “Bu proje ile okul dışı öğrenme ortamlarından olan planetaryum ile astronomi içerikli etkinlikleri öğrencilerimiz aileleri ile gerçekleştireceklerdir. Bu sayede öğrencilerimiz aileleri ile birlikte kazandıkları deneyimleri eğlenerek, merak ederek, inceleyerek, tartışarak, sosyal bir etkileşim içerisinde öğreneceklerdir.” dedi.

Şehit Mutlu Can Kılıç Ortaokulu öğrencisi Ceyda Toran, bilimin bütün insanları ortak düşüncede birleştirdiği, bilime önem veren milletlerin modern ve rahat yaşam koşullarına erişeceğine, cehaletin de ancak bilimsel çalışmalarla ortadan kaldırabileceğini dile getirdi.

ODARUM Okul Dışı Öğrenme Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinin iş birliği ile hazırlanan ´Bir Gökyüzü Macerası´ projesini anlatan Prof. Dr. Ahmet İlhan Şen projelerinin çok ilgi duyduğunu, çocuklarla bir araya gelmekten çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Şen, bilim eğitimi ile bireylerde merak, sorgulama, yaratıcılık ve problem çözme yeteneklerinin gelişeceğini ifade ettikten sonra Planetaryum etkinliği hakkında genel bilgiler verdi.

Prof. Dr. Ahmet İlhan Şen´in koordinatörlüğünde ‘Hacettepe Üniversitesi Toplumsal Sorumluluk Projesi’ kapsamında Mobil Planetaryum projesi ile Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında ortaokul düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin aileleriyle birlikte okul dışı öğrenme ortamında, sosyal etkileşim içerisinde öğrenmeleri hedeflenmiştir.

Şube Müdürü Hamit Şahin, proje dolayısıyla Etimesgutlu öğrencileri böyle güzel bir etkinlikte buluşturduğu için Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik Ana Bili Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İlhan Şen´e plaket takdim etti. Ayrıca etkinlikte proje koordinatörü Prof. Dr. Ahmet İlhan Şen tarafından katkı ve katılımlarından dolayı protokol üyelerine sertifika takdiminde bulunuldu.

Hacettepe Mobil Planetaryumu Bir Gökyüzü Macerası etkinliğinin açılış törenine, halk oyunları ekibi, gösterileri ile renk kattı.

´Hacettepe Mobil Planetaryumu Bir Gökyüzü Macerası´ etkinliğine katılan Şehit Mutlu Can Kılıç Ortaokulu öğrencileri, velileri ile birlikte güneş paneli, uçak ve teleskop gibi cisimlerin maketlerini oluşturarak yaparak yaşayarak öğrenme imkanı buldu. 

Etkinlik programı, gökyüzü seyri için mobil gezegen evine davetlilerin katılımı ile devam etti. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin yoğun ilgisini çeken mobil gezegen evi ziyaretleri 30 Nisan Pazar günü sona erdi.

´Hacettepe Mobil Planetaryumu Bir Gökyüzü Macerası´nda öğrenciler, heyecanlı bir yolculuk ile astronotların uzay yolculuğuna nasıl hazırlandıklarını ve uzayda neler yaşadıklarını üç boyutlu bir şekilde görme fırsatını yakaladılar.

 

 

30-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-201730-04-2017

İstasyon Mah. Akasya Cad. No 5/A Kat 3 Hükümet Konağı / Etimesgut/ANKARA PK 06790 - 0(312)2451602 / 0(312)2451605 / 0(312)2451609 / 0(312)2451620

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.